FIFA LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG 2022 KATAR

OLYMP, Premier Outlet Budapest

Borítókép/ Szokodi László

64 mérkőzés, döntő: Argentína – Franciaország 3 – 3 ( 4-2)

A katari labdarúgó-világbajnokság sok mindenben különbözött, de ezt már százezerszer leírtam, időpont, helyszín ,de amiben még különlegesebbé tette, arról Gianni Infantino , a FIFA elnöke számolt be.

A FIFA World Cup Qatar 2022™ versenyen 172 gól született – ez több, mint bármely más FIFA-világbajnokság döntőjében. A korábbi legmagasabb összeg, 171 1998-ban és 2014-ben volt.

• A labdarúgó-világbajnokság döntőjét immár 11 alkalommal vívta egy dél-amerikai és egy európai csapat, és Dél-Amerika nyolcszor nyert.

• Ez a nyolcadik hosszabbításig tartó labdarúgó-világbajnokság döntője, az elmúlt ötben pedig a negyedik.

• Ez a harmadik labdarúgó-világbajnokság döntője, amelyen tizenegyespárbaj 1994-ben Brazília–Olaszország és 2006-ban Olaszország–Franciaország mérkőzést követően.

• Argentína az első dél-amerikai csapat, amely 2002-ben Brazília óta megnyerte a labdarúgó-világbajnokságot.

• Argentínának ez a hetedik tizenegyespárbaja a FIFA-világbajnokság történetében, és a hatodik győzelme – mindkettő több, mint bármelyik másik csapat.

• Argentína első gólja ezen a meccsen a 150. gólja volt a FIFA-világbajnokság történetében, így Brazília és Németország után csak a harmadik csapat, amely elérte ezt a mérföldkövet.

• Argentína összesen 15 gólja Katarban 2022-ben ez a legmagasabb gól 1978 óta (15). Minden idők legmagasabb értéke 18, amely 1930-ban volt.

• Argentína legutóbbi 43 nemzetközi mérkőzéséből csak egyet veszített el (W29 D13).

• Argentína mind a hét meccsén megszerezte az első gólt a 2022-es Katarban.

• Argentína csak a második csapat, amely megnyerte a labdarúgó-világbajnokságot, miután elveszítette nyitómeccsét (1-2 v. Szaúd-Arábia) Spanyolország után 2010-ben (0-1 v. Svájc).

• Lionel Scaloni lett a legfiatalabb edző, aki 44 évesen és 216 naposan megnyerte a FIFA-világbajnokságot azóta, hogy honfitársa, César Menotti 1978-ban, 39 évesen és 232 naposan győzött.

• Az argentin Lionel Messi 26-tal a labdarúgó-világbajnokságok történetének minden idők rekordját jelentő megjelenési bajnok lett.

• Lionel Messi 13 gólt szerzett Just Fontaine-nél a labdarúgó-világbajnokság történetében Miroslav Klose (16), Ronaldo (15) és Gerd Müller (14) mögött.

• Lionel Messi összesen hét gólja a legtöbb argentin játékos FWC-ben Guillermo Stábile (8) óta az 1930-as labdarúgó-világbajnokságon.

• Lionel Messi 35 évesen és 177 naposan a második legidősebb gólszerző a FIFA-világbajnokság döntőjében, Ángel Di María pedig 34 évesen és 307 naposan a harmadik legidősebb gólszerző a svéd Nils Liedholm mögött (35 év és 264). nap) 1958-ban.

• Lionel Messi 35 éves és 177 napos korában a legidősebb játékos, aki két gólt szerzett FIFA-világbajnokság döntőjében.

• Lionel Messi lett az első játékos, aki gólt szerzett a csoportkörben, a nyolcaddöntőben, a negyeddöntőben, az elődöntőben és a döntőben a labdarúgó-világbajnokság egyetlen alkalommal.

• Franciaország összesen 16 gólt szerzett 2022-ben Katarban, ami a legmagasabb összesítésük, mióta 1982-ben 16-ot szereztek – a legmagasabb 23 gól 1958-ban.

• Franciaország legutóbbi 16 labdarúgó-világbajnokság kieséses szakaszában mindössze egyet kapott.

• Franciaország legutóbbi 11 labdarúgó-világbajnokság-mérkőzésén veretlen a dél-amerikai országok ellen (W6 D5).

• Kylian Mbappé csak a második játékos, aki mesterhármast szerzett a FIFA-világbajnokság döntőjében Geoff Hurst után 1966-ban Angliában.

• Kylian Mbappé az 1958-as Just Fontaine után a második francia játékos, aki gólkirályként végzett egy FIFA-világbajnokság döntőjében.

• Kylian Mbappé lett az ötödik és legfiatalabb játékos (23 év és 363 nap), aki két labdarúgó-világbajnokság döntőjében gólt szerzett Vavá (1958, 1962), Pelé (1958, 1970), Paul Breitner (1974, 1982) és Zinedine után. Zidane (1998, 2006).

• A francia Olivier Giroud a harmadik legidősebb mezőnyjátékos, aki 36 évesen és 79 naposan pályára lépett FIFA-világbajnokság döntőjében az 1958-as svéd Gunnar Gren (37 év és 241 nap) és a brazil Nilton Santos (37 év és 32 nap) után. 1962-ben.

• A francia Hugo Lloris lett az első kapus, aki 20 alkalommal lépett pályára a labdarúgó-világbajnokságon.

• Eduardo Camavinga lett az ötödik legfiatalabb játékos a FIFA-világbajnokság történetében, aki 20 évesen és 38 naposan döntőt játszott.